Top
UV Dezenfeksiyon Sistemleri

UV Dezenfeksiyon Sistemleri

Dezenfeksiyon, patojen bakterilerin etkisiz hale getirilmesi için uygulanan temel mekanizmadır. Ultraviyole (UV) sistemleri ise; civa ark lambalarından gelen elektromanyetik enerjiyi, bakterilerin genetik materyallerine (DNA ve RNA) aktararak, onları etkisiz hale getirmek sureti ile çalışan dezenfeksiyon sistemleridir. UV dezenfeksiyon sistemlerindeki lambalarda oluşturulan civa buharı, bakterilerin hücre duvarlarına ve genetik materyallerine ulaştığında, bakterilerin üreme yeteneklerini ortadan kaldırmaktadır.

Bir UV dezenfeksiyon sisteminin verimi; arıtılacak suyun özelliklerine, UV radyasyonunun yoğunluğuna, bakteri ile UV ışın arasındaki temas süresine bağlıdır.

Bakterileri etkili şekilde deaktive etmek için seçilecek en etkili UV dalgaboyu aralığı 250 -270 nm’dir.

UV dezenfeksiyonu, birçok bakteri, spor ve virüsü etkisiz hale getirebilmektedir. Bununla birlikte, bir UV dezenfeksiyon sisteminde, herhangi bir artık veya bakiye madde oluşmamakta, dolayısı ile insana veya çevreye zararlı olabilecek bir koşul oluşmamaktadır.

İhtiyaçlarınıza uygun UV dezenfeksiyon sistemlerinin dizaynı veya mevcut sistemlerinizin bakım ve yedek parça gereksinimleri için, Uçarkim Kimyevi Maddeler Limited ile iletişime geçebilirsiniz.